Néhány éve, magam sem tudom, milyen indíttatásból, jó ötletnek tartottam egy ősi japán versformában, 5-7-5 szótagos sorokban megfogalmazni vezetéssel kapcsolatos okosságokat, úgyhogy írtam vagy kétszáz “menedzsment haikut”. Azt hiszem ennél rövidebben ma sem tudnám kifejezni, hogy miért lehet vezetőként viselkedni akkor is, ha nincs az embernek formális kinevezése, és nem rendelkezik beosztotti csapattal:
A vezetés az
viselkedés és szerep,
nem pozíció.
Ebből következik, hogy sajnos vannak olyan menedzserek, akik egyáltalán nem, vagy alig funkcionálnak vezetőként, míg mások képesek erre bármiféle hivatalos felhatalmazás nélkül is. Összegyűjtöttem néhány példát arra, amikor valaki vezetőként viselkedik, függetlenül a szervezetben betöltött pozíciójától:
- ha nem ért valamit, arra rákérdez
- egymás közt pampogás helyett a megfelelő személynek vagy fórumon veti fel a problémákat
- visszaterel egy elkanyarodó megbeszélést a témához
- nem hagyja, hogy úgy fejeződjön be egy megbeszélés, hogy az adott témában nincs döntés vagy következő lépés meghatározva, felelőssel, határidővel
- elvállal egy olyan feladatot, amit másokkal együttműködésben kell megoldani
- gondolkodik rajta, hogy miképp lehetne hatékonyabban vagy eredményesebben működni
- kezdeményez, javaslatokat tesz
- végigvisz egy kezdeményezést a megvalósításig
- konfliktushelyzetben segít, hogy a felek jobban szót értsenek egymással
- meghallgatja mások problémáit és együtt gondolkodik velük a megoldáson
- rákérdez, hogy miként haladnak a kollégák a csapat felé korábban tett vállalásaikkal
- felvállalja a konfrontációt másokkal, akár a feletteseivel is, a saját határainak és a szakmai meggyőződésének védelmében
Milyen példákat láttál a felsoroltakra azoknál a kollégáidnál, akiknek nincs formális vezetői beosztásuk? Te ezek közül melyeket szoktad gyakorolni, akár vezetőként dolgozol, akár nem? Melyiknél gondolod, hogy jó ötlet lenne egyet előrelépni? Mi lenne az a konkrét dolog, amit első lépésként, kipróbálás gyanánt megtehetnél?
• • •
Töltsd le ingyenesen vezetéssel kapcsolatos e-könyveimet a Tudatos Vezetés blog főmenüjéből! Itt az első, a második, a harmadik, és a bonus track, a "menedzsment haiku" gyűjtemény. Dr. Dobay Róbert kollégám innen letölthető e-könyvében a veszélyes féligazságokról, "bevált" HR gyakorlatokról rántja le a leplet. Írtam továbbá szabadon elérhető e-könyvet saját életünk tudatosabb irányításáról és az élvezetesebb és eredményesebb tanításról, azokat is figyelmedbe ajánlom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.