2024. december 10., kedd

Együttműködés-fejlesztés egy paraszthajszállal mélyebben

Sokféle módszerrel próbálkoztak már a tréningfolklórban az elmúlt évtizedek során, hogy a csapatokon belül a tagok együttműködését fejleszteni tudják. Talán a leginkább elterjedt megközelítés az, hogy a vezetői gárda elmegy egy csapatépítő “tréningre”, és ott különféle játékos gyakorlatok során tapasztalják meg az együttműködés és a versengés közötti különbséget, vagy közösen végeznek el egy tanulságos feladatot, “aha” élmények átélésére gyúrva. Például hanyatt vágják magukat, és a többiek elkapják őket, két fa közé madzagból szőtt pókháló lyukain segítik át a egymást, PET palackból tutajt vagy spagettiből hidat építenek, esetleg tűzön járnak, vagy különféle tréfás gyakorlatokat végeznek egy tisztáson az erdő mélyén. Aztán az “ott és akkor” begyűjtött tapasztalataikat megbeszélik (kognitív szintre emelik, csak hogy szakszerűbbnek tűnjek), és mindenki bőszen reméli, hogy a munkahelyre visszatérve a súrlódásoknak vagy silósodásnak egyszer és mindenkorra vége szakad. De sajnos jellemzően nem annyira szakad vége. (Magam is trénerképzős voltam a történelem előtti időkben, szóval tudom, honnan fúj a szél.) Aztán olyat is csinálnak, nyilván ebben is van valami, hogy igyekeznek egymást jobban megismerni mondjuk egy színkódolós vagy valami hasonló teszt segítségével, és akkor már mindjárt jobban tudom értelmezni, hogy a “piros” kislányom miért üvöltötte le már megint a fejemet, amikor feltettem neki egy ártatlan kérdést suli után.

Nem állítom, hogy ne lenne valamennyi értelme bárminek, ami lehetőséget ad a csapattagoknak munkánk kívül együtt időzni, élményeket szerezni, beszélgetni. Mondjuk erre megtenné egy közös vacsora, italozás, vagy egy céges utazás is (ezek mind nagyon hasznosak amúgy). Léteznek azonban egy hangyaf@sznyival mélyebben szántó megközelítések, illetve olyanok, ahol a munkakontextus sokkal relevánsabbá teszi a programot, és a tanulságok gyakorlatban történő felhasználása is valószínűbb. A vezetői csapatkohézió erősítését megcélzó Tudatos Vezetés 2. programunk például két irányból közelít. Az egyik az erősségalapú együttműködés-fejlesztés, a másik a közös, kohéziós cél mentén történő együttdolgozás, melynek során a csapatműködés különféle diszfunkcióit igyekezzük orvosolni. Ebben az írásban az elsőhöz kapcsolódóan dobnék be pár gondolatot, saját, személyes példával illusztrálva.

A programban partnerünk, a Gallup CliftonStrengths felmérését használjuk a résztvevők adottságterületeinek (talent themes) beazonosítására, erősségek megfogalmazására, valamint az erősségalapú munkavégzés bevezetésére és a csapaton belüli együttműködés előmozdítására. De nem csak egyéni és csapat szinten foglalkozunk a CliftonStrengths riport eredményeivel, hanem azt is jól meg tudjuk beszélni, hogy a szorosan együttműködő kollégák adottságai hol könnyítik meg a kooperációt, és hol lesznek aláaknázott területek. Ez a fokozott tudatosság nagyban segíti a vezetőtársak közös munkáját és egymás elviselését.


Nézzük példaként Dr. Dobay Róbert kollégám legdominánsabb adottságterületeit az enyémekkel összevetve. Látszik kristálytisztán, hogy hol tudunk úgy menni előre, mint kés a vajban, hol egészítjük ki egymást, és miben fogunk egymás agyára menni (ahol tehát különösen figyelnünk kell a másikra, ha hosszú távon, hatékonyan akarunk együtt dolgozni).


Íme az ábra (felül Robi legdominánsabb adottságai, üres körrel, hogy neki sorrendben hanyadik, minden sorban mellette teli körrel, hogy nekem hanyadik):




Jól látszik, hogy a Top 5 adottságterületünkből 3 megegyezik, ezeknél baromi könnyű nekünk az együttműködés. Mindkettőnknek nagyon fontos a kiválóságra törekvés, nem csak személyesen, hanem a termékeink és a csapattagjaink tekintetében is. Nálunk olyan kijelentések sose hangozhatnak el, hogy “jóvanazúgy”. Mindketten kezdeményezünk, hajcsárok vagyunk: “gyerünk, ne b@szakodjunk, csináljuk”! Nincs cselekvés nélküli pofázás, ha valamiről szó esett, akkor azt vagy tudatosan elengedjük, vagy csinálunk vele valamit. És nem akármikor meg valamikor, hanem ma, vagy holnap, vagy egy konkrét időpontban a naptárba bevésve. Ugyancsak közös adottságunk a kapcsolatmélyítés: igyekszünk a számunkra fontos és értékes emberekkel tartalmas kapcsolatot kialakítani, nem állni meg a felszínen. Nyilván, ha ezekben mások lennénk, például az egyikünk kevésbé igényes lenne, vagy kényelmesebb stílusú volna, akkor baromira bosszantanánk egymást.


Ha lentebb is van a listán, de még mindig a Top 10 környékén mindkettőnknek a tudásunk bővítése (Tudásvágy), valamint a fókuszálási képesség (Célorientált). Nem ez a legnagyobb erősségünk, de azért ha szükség van rá, tudunk összpontosítani és a célra tartani. Ezek sem számítanak tehát köztünk súrlódási felületnek.


Az ábra közepén és alján viszont található egy potenciális aknamező, négy olyan területtel, ahol masszívan eltérnek az adottságterületeink Robival. Ami nekem az első hétben van, az neki a 17 és a 30 között szór. Rettentően idegesítheti őt, hogy én iszonyú merev vagyok egy csomó kérdésben (lásd Felelősségteljes), illetve full a felhők fölött kóricálok (Idea, azaz ötletember, Jövőbetekintő, Intellektuális, és Stratégiai gondolkodó). Bár lehet, hogy valóban felettébb irritáló vagyok, csak mi ahelyett, hogy erre fókuszálnánk, inkább úgy osztjuk el a feladatokat, hogy egymást üzlettársként jó ki tudjuk egészíteni. Leegyszerűsítve: én ontom magamból az ötleteket és a termékfejlesztést, Robi pedig megszűri ezeket, és amiben látja a kraftot, azt piacra viszi, beszél róla az ügyfelekkel, felkelti az érdeklődésüket, és nagy arányban el is viszi a folyamatot a megrendelésig. De mivel ő is kiválóságra törekvő, a termékfejlesztés (és továbbfejlesztés) utolsó fázisába személyesen is bevonódik, hogy a lehető legjobb legyen a cucc, amit az ügyfelek számára kínálunk. Amellett az ő Top 5 adottsága közt van a teljesítmény-centrikusság és a magabiztosság, ezzel pedig ő egészít ki engem nagyszerűen. Ezért is felel ő az üzleti kérdésekért, velem max konzultál, ha épp van rá igénye. Amit maga is el tud/akar dönteni, azzal meg se keres. Ott van továbbá neki a Top 10-ben a Szervező adottság, ami nekem a fasorban sincs, szóval a ha én kitaláltam, hogy “mit”, akkor ő majd tudja a “hogyan”-t. És még két adottságát emelném ki, amire tudatosan építünk a csapatban: a Megnyerő és a Kommunikátor. Ő viszi a business development-et, a fellépéseket/előadásokat, és a cégképviseletet itthon és külföldön egyaránt. Tudom én is csinálni, ha muszáj, de nekem nem ott van a domináns erősségem (azaz valamilyen szinten képes vagyok rá, de nem élvezem), neki viszont igen. Stratégiai gondolkodás terén amúgy nem vagyunk túl messze egymástól, és erre tudatosan építünk is: az erős Jövőbetekintő adottságú Filep Laci kollégánkat bevonva évente legalább kétszer elvonulunk Zamárdiba, hogy közösen találjuk ki, merre van az előre.


No, kábé ez az a mélység, amivel a szorosan együtt dolgozó kollégák között lehet az együttműködést fokozni erősségalapon, a munkafeladatokat tudatosan így elosztva egymás között. Nincsenek nálunk munkakörök megnevezve. Vannak például a senior csapattagok (az öreg rókák), Magyarországon jelenleg öten, és aszerint igyekszünk elosztani a feladatokat, hogy kinek mi az erőssége, és mit csinál szívesen. Emellett természetesen mindenki végez valamilyen mértékben olyan feladatokat is, amit muszáj megcsinálni, akkor is, ha nem az erősségeit használja közben. De ha mondjuk 70%-ban az erősségeinkre építve dolgozunk, az már elég király.


Remélem ezekkel a személyes példákkal tudtam egy kis betekintést engedni az erősségalapú munkavégzésbe és együttműködés-fejlesztésbe. Jelentősen lehet vele növelni a hatékonyságot, az eredményességet és a munkatársak elkötelezettségét.


• • 


Ha cégvezetőként vagy HR vezetőként szívesen beszélgetnél arról, hogy miként folytathatná egy képzett és tapasztalt menedzseri csapat a vezetői tanulást a viselkedéstudomány és az idegtudomány alapjaira építve (viselkedésváltozás tervezése, elkötelezettség fokozása, hatékonyabb befolyásolás és változásmenedzsment), vagy esetleg szükségét látnád a vezetői csapatotok kohéziójának erősítését, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a cservenyak.tamas@menedzsmentor.com címen!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.