2024. október 20., vasárnap

“Csapatépítést nem lehet rendelni, ahhoz a tűzben kell edződni”

Nemrég belebotlottam egy friss idézetbe Per Johanssontól, aki jelenleg a Győri Audi ETO KC Bajnokok Ligája-győztes vezetőedzője, korábbi svéd, holland és montenegrói szövetség kapitány: „Az ilyen szoros mérkőzések a legjobb csapatépítők. Csapatépítést nem lehet rendelni, ahhoz a tűzben kell edződni.” Rögtön előrebocsátom, hogy a vezetés és a sport közötti analógiákkal azért óvatosnak kell lenni, mert részben relevánsak, részben kevésbé, ebbe most nem mennék bele ennél mélyebben. De ennek az írásnak az üzenete nem is az analógiáról szól, inkább csak annyi, hogy egy elismert, tapasztalt edző nyilatkozata inspirálta.

Napjainkban sem csökken az a lendület, amellyel a a HR szolgáltató cégek klasszikus “csapatépítő” programjaikat hirdetik. Méghozzá azzal az ígérettel, hogy a közös élmények, illetve jobb esetben az együttműködés-fejlesztésre kitalált gyakorlatok végzése és utólagos elemzése majd a munka kontextusában érzékelhető hatást fog gyakorolni. Sajnos általában kiderül, hogy semmi sem változik: a széthúzás, a kooperáció alacsony szintje, az egyéni/területi érdekek felé helyezése a vállalati érdekeknek, a silószerű működés az efféle csapatépítők után is fennmarad.

Félreértés ne essék, szerintem is szükség van közös élményprogramokra, informális lehetőségekre a beszélgetésekhez, egymás jobb megismeréséhez. Csak érdemes azt várni tőle, amit reálisan meg is kaphatunk. Természetesen igen hasznos dolog, ha olajozza a fogaskerekeket az, ahogy együtt utaztunk el valahova, munkán kívüli környezetben ettünk-ittunk, viccelődtünk, nevettünk. De önmagában az együttműködést igen csekély mértékben fogja fokozni a mindennapi munkavégzés során. Talán annyi, hogy könnyebben megkeresik egymást, ha beszélnivalójuk lenne a másikkal. Feltéve, ha nem az történik, hogy a csapatépítő program 95%-ában a pénzügyesek a pénzügyesekkel, a marketingesek a marketingesekkel töltik idejüket.


Visszatérve Per Johansson gondolataira, a közös tűzben edződés, az együttdolgozás kihívást jelentő célokon és feladatokon fogja a csapat valós épülését eredményezni. Persze mondhatnánk azt, hogy ezt eddig is csinálhatták volna a kollégák, de hát nemigen tették. Pont ehhez jön jól egy tapasztalt mentor, tanácsadó, facilitátor vagy team coach, akárminek is nevezzük, aki segít a kollégákkal megtapasztaltatni, hogy mekkora flash élmény, amikor a kooperáció segítségével öles léptekkel tudnak előre haladni. Néhányszor megismételve egy hasonló ciklust, ez fogja érdemlegesen megmozdítani a csapatokat, kereszt-funkcionális teameket a csapat épülése felé. Természetesen szükséges lehet további eszközöket előhúznia a külsős szakembernek a kalapjából, hogy az együttműködéshez szükséges bizalom erősödjön, vagy a meglévő előítéleteket vagy akár szőnyeg alá söpört, esetleg nyílt konfliktusokat meg tudják haladni az emberek.



• • 


Tudatos Vezetés II. programunk a csapatkohézió erősítését szolgálja, erősségalapon. Ez utóbbihoz partnerünk, a Gallup biztosítja a Clifton Strengths nevű, az egyénekre jellemző adottságterületeket (talent themes) felmérő eszközét. Ha érdekel, vedd fel velünk a kapcsolatot a cservenyak.tamas@menedzsmentor.com címen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.