A nemzetközi sajtóban az utóbbi időben gyakran felbukkan a fenti kérdés Mark Zuckerberg, a Facebook alapító vezérigazgatója kapcsán, aki jelenleg egy 1500 főt alkalmazó és félmilliárd felhasználót kiszolgáló vállalatot irányít. Egyfelől biztosan igen, hiszen üzleti sikerei 4 milliárd dollár vagyont eredményeztek számára, amiből négyszeresen kifizethetné a magyar pénzügyi szolgáltatókra a közelmúltban kivetett bankadót. Másfelől többen megkérdőjelezik alkalmasságát, amikor megjegyzik, hogy az utóbbi években felmerülő adatvédelmi problémákra lassan és nem a legmegfelelőbb módon reagált. Hiába, nincs meg a kellő élettapasztalata, mondják. A Facebook-ot egyébként 20 évesen, harvardi kollégiumi szobájában indította néhány osztálytársával, majd kimaradt az egyetemről, ahova azóta se tért vissza (egyesek biztosan felvetik azt a kérdést is, hogy alkalmas-e valaki vezérigazgatónak középfokú végzettséggel…)
De milyen képességekre is van szüksége egy vezérigazgatónak? Sokan vették a bátorságot, hogy ilyen listákat megfogalmazzanak. Közülük kiválasztottam a másik végletet, a vezérigazgatók egyik nagy öregjét, Jack Welch-et (ex-GE), aki a Business Week hasábjain 2008 januárjában az alábbiakat tartotta fontosnak:
Az első a hitelesség, ami a bizalom felépítésének előfeltétele, akár kifelé, akár befelé. A második a „jövőkép dolog”, egy inspiráló, tiszta vízió alkotásának képessége. Harmadikként említi a kiváló emberek felvételét, de nem áll meg itt, hanem kiegészíti a kiváló emberek készségeinek megfelelő kihasználásával, valamint azzal, hogy megszabaduljon az inkompetensektől és az ellenállást tanúsítóktól. Negyedikként jön a kitartás, hogy fel tudjon állni a kudarcokból is, okosabban tudjon visszaülni a lóra, amelyik levetette magáról. Ötödikként említi azt a képességet, hogy a vezérigazgató ráérez dolgokra, előrelát bizonyos történéseket, így a piaci mozgások ütőerén tartja a mutatóujját. Utolsóként említi Welch a végrehajtásban való jártasságot, akár saját maga, akár másokon keresztül végzi el a feladatokat. Kulcsfontosságú, hogy az ígéreteket betartsa, és a terveket megvalósítsa.
Ahogy végignézek a fenti listán, Zuckerberg esetében elég nagy az átfedés, nyílván a személyzeti politikájára nincs rálátásom. Persze minden elképzelhető vezetői készség nem lehet senkinek a birtokában, így kritizálni is elég könnyű bárkit. Michael Lombardo és Robert Eichinger Leadership Machine (2000) című könyvében 68 (!), egyébként valóban relevánsnak tűnő olyan vezetői kompetenciát fogalmaz meg, ami a jó teljesítmény záloga.
Köszönöm a témafelvetést Pusztai Csaba barátomnak!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.